עיצוב תאורה למרכז המבקרים מוזיאון ההעפלה

1/2

מרכז מבקרים "מוזיאון ההעפלה" במתחם מוזיאון חיל הים, חיפה.

אדריכל אורי וגיא אברמסון.

מזמין - יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

מוזיאון ההעפלה קיים מזה 48 שנים והוא ממוקם בתוך מתחם מוזיאון חיל הים.

 

בשנת 2014 הוחלט ביחידת המוזיאונים במשרד הביטחון לשדרג, לשפץ ולהחליף את התצוגות והמיצגים הקיימים לפי תפיסה עיצובית מודרנית ונגישה יותר, על כל המשתמע הן בתחום האוצרות והן בתחום הטכנולוגי.

במוזיאון ארבעה חלקים/אגפים:

  • תערוכת קבע בתוך בניין המוזיאון.

  • אודיטוריום בו מוקרן סרט המציג את סיפור ההעפלה.

  • מייצג מרכזי המוצג בתוך בטן אניית המעפילים "אף על פי כן" שכולל תפאורה וקטעי וידאו המספרים את סיפור אונית המעפילים ואנשי הצוות.

  • תצוגות הממוקמות מתחת לאוניה וכוללות את סיפור מחנות העצורים ואחרית דבר.

כל חללי התצוגה מוארים בתאורה ספציפית, ייחודית ושמותאמת לאופי חלל התצוגה והפריטים המוצגים בו.

האתגר הגדול היה הארת התצוגה בבטן האנייה. תצוגה זו מורכבת מתפאורה המשחזרת את מיטות הקומתיים עשויות עץ שהותקנו בצפיפות על מנת לאכלס את מאות העולים שהצטופפו בה ימים רבים בים.

את תחושת הדוחק העברנו על ידי תכנון תאורה שממוקמת באופן נסתר מתחת למיטות ונחבאת בין קורות העץ. התאורה מבליחה בין השמיכות, המזרונים וקורות העץ. אין תאורת שטיפה, אין תאורה בגובה העיניים. המבקר מקבל תחושת אפלוליות ודוחק, וביחד עם זאת מסלול ההליכה של המבקר בתצוגה מואר בצורה מספקת ובטיחותית, מבלי ל"קלקל" את התחושה.

בחלל זה נעשה שימוש במערכת בקרה אוטומטית המסוכרנת עם מערכת הוידאו והאודיו כך שבמהלך הביקור, בעת שמוקרנים סרטים האור יתעמעם ולאחר מכן יעלה שוב.

גם תאורת חללי התצוגה הממוקמים מתחת לבטן האנייה תוכננה בקפידה. בחללים אלה ישנם פריטים אותנטיים מאונית המעפילים וכן מאוניות מעפילים נוספות.

בגלל שחוקי השימור חלים על המוצגים, היה צורך להאירם ברמת אור מדודה וע"י גופי תאורה שאינם פולטים גלי קרינה המזיקים למוצגים. כמוכן מוקרנים בחדרים אלה קטעי וידאו והיה צורך לאזן בין רמת האור על המוצגים לבין הקרנת הסרט.

הפרויקט הינו פרויקט ייחודי, רגיש ובהחלט מרגש.

היה לנו הכבוד לקחת בו חלק.

המקום זוכה להצלחה רבה מאז פתיחתו ואני מאמין כי ישמש את ציבור המבקרים שנים רבות.

עמיר ברנר  עיצוב תאורה בע"מ  /  ת.ד. 3917 קדימה 60920  /  טלפון: 972-9-8995567  /    פקס: 972-9-8995819  /    a_brener@zahav.net.il  /  
  • Facebook Clean

עיצוב ובניית אתרים: www.wixandme.com